Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVA TAŞIMACILIĞI YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İKİNCİ MEZUNLARINI VERDİ16 Ağustos 2016 Salı
Türk Hava Yolları, Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğinde 2013 yılından bu yana sürdürülen “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı” ikinci mezunlarını verdi.

Havacılık sektörüne, geleceğe yön veren lider vasıflı yöneticiler kazandırmak amacıyla başlatılan ve dersleri dünyaca isim yapmış eğitmenler tarafından verilen iki yıllık yüksek lisans programından mezun olan 25 öğrenci, 11 Ağustos 2016 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle diplomalarını aldı. 

Dünyada türünün ilki olan ve programın derslerini veren MIT’den Dr. Peter BELOBABA, Dr. John HANSMANN ve Dr. Amedeo R. ODONI, Boeing’den Alex HEITER, British Columbia Üniversitesi’nden Dr. Michael TRETHEWAY, Cranfield Üniversitesi’nden Dr. Keith MASON ve diğer tüm eğitmenlerin eşsiz olarak nitelendirdiği programın bu yıl iki birincisi vardı.

Tören, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Doç. Dr. Kemal YÜKSEK ve diğer Akademi yöneticileri, Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın IŞIL ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı/Program Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim ÖZKOL ve diğer ilgili akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

ÖZKOL: “ÖĞRENCİLERİMİZ HAVACILIK VE UZAY SANAYİSİNİ YÖNETMEK ÜZERE GEREKLİ BECERİLER İLE DONATILDI” 

Gerçekleştirilen diploma töreninde ilk konuşmayı yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol: “Akademik program çerçevesinde öğrencilerimiz iki yıl boyunca ülkenin hızla gelişen havacılık ve uzay sanayisini yönetmek üzere gerekli beceriler ile donatıldı. İTÜ, sunulan bilimsel altyapı, enternasyonel ağlar ve dünya çapında olan üniversiteler ile yaptığı işbirliği ve on sekiz akademisyeninin katkıları ile yürütülen bu programı başarı ile tamamladı. Mezun olan öğrencilerimizin edindikleri bilgi ve beceriler ile Türk havacılığına ilave değer sağlayacaklarından eminim. Bu başarıda katkısı olan tüm tarafları kutluyor ve bilhassa programa olan bağlılıklarından dolayı Yirmi beş (25) İTÜ mezununu tebrik ediyorum. Konuşmamın sonunda 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine rahmet, Gazilerine de acil şifalar diliyorum.”  dedi.

IŞIL: “TÜRK HAVA YOLLARI GİBİ BİR DÜNYA MARKASI, BOEING UÇAKLARINI GÜVENLE UÇURUYOR”

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın Işıl:  Bugün burada sizlerle olmaktan çok mutluyum. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki; Türk Hava Yolları gibi, İTÜ gibi ortaklarımızın olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Boeing’in her yeni nesil uçağında Türkiye’den bir parça var. Bunun ötesinde Türk Hava Yolları gibi bir dünya markası Boeing uçaklarını güvenle uçuruyor ve bakımlarını yapıyor. Uçaklarımız Türk Hava Yollarına emanet. Ayrıca bu dönem mezun olan 25 öğrencimizi kutlamak için buradayız. Bunun ile birlikte toplam 64 mezun sayısına ulaşıyoruz. Bu bize gurur veriyor. Bu, sadece Türkiye’nin havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlamak değil, Türkiye ekonomisinin büyümesine de katkıda bulunmak.  Boeing adına hepinizi kutluyorum. Şansınız bol, yolunuz açık olsun.” dedi. 

YÜKSEK: “BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRETECEKSİNİZ”

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Doç. Dr. Kemal Yüksek ise: “Bu programın en önemli özelliği dünyada tek olmasıdır. Tek olması, hem içerik hem eğitmen kalitesi hem de mekânı, ortamı, üniversitesi anlamında tek olmasını inşa ediyor. Böyle bir program ortaya koyan vizyoner yöneticilerimiz olduğu için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca bu programın asıl amacı, son 10 yılda büyük bir ivme ile büyüyen Türk Hava Yolları’nın kalıcı, sürdürülebilir ve kurumsal olmasının teminidir. Buradan mezun olan arkadaşlarımız, beklentileri yerine getirmekle görevlidirler ve kendilerinin üzerinde ağır bir yük olacaktır. Yetişen arkadaşlarımız da dünyadaki havacılık sektöründekileri takip etmek değil, takip edilen olmak ile görevliler. Bilim ve teknoloji üreteceksiniz. Taklit etmeyeceksiniz, kopyalamayacaksınız, İzleyeceksiniz, öğreneceksiniz ama üreteceksiniz.” şeklinde konuştu.

GÜRDİL: “ÜZERİMİZDE EMEKLERİ OLANLARA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Programın birincilerinden Tahir Gürdil, diğer program birincisi Ahmet Gayretli ve kendisi adına yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İdari izin imkânı, yurtdışında bu kadar yüksek nitelikteki okullarda (kalma masrafı ile birlikte) olan masrafların belki de yirmide biri maliyet ve taksit imkânı, sınıflar, basılı evraklarımız, programı düzenleyen Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Boeing, İTÜ yetkililerinin yakın ve sıcak ilgileri, program partneri İTÜ, MIT, University of British Columbia, Cranfield University’den derslerimize iştirak eden eğitmenlerin sabrı, enerjisi ve dünya standartlarında en güncel bilgiler, web üzerinden bütün dokümanlara ulaşım ve yazmayı unuttuğum her türlü imkân için size ve tüm emek verenlere, yöneticilerimize, ortaklığımıza, Boeing’ e, öğretmenlerimize, ders asistanlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Akademik program boyunca öğrenciler; havayolu yönetiminin temelleri, havacılık ekonomisi, finans, havacılık hukuku, pazarlama, mevzuata uygunluk gibi havacılığın hemen her alanına hitap eden güncel içerikli çeşitli eğitimleri alırken, aynı zamanda havalimanı planlaması ve yönetimi ile hava taşımacılığı sözleşmeleri gibi konuları da modüler olarak seçme imkânına da sahip oluyor.