Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVA TAŞIMACILIĞI YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ29 Ocak 2015 Perşembe

Türk Hava Yolları, Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğinde gerçekleştirilen “Air Transport Management Master Program”ın 2014-2016 dönemi başladı. 19 Ocak 2015 tarihinde İTÜ’nün Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen programın açılışına, Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Ahmet Bolat, Eğitim Başkanı Kemal Yüksek, Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J. Dunn ve İTÜ’nün üst düzey yöneticileri katılım sağladı.


Geçtiğimiz yıl başlatılan ve önümüzdeki bahar döneminde ilk mezunlarını verecek olan Program, global sivil havacılığın lider yöneticilerinin becerilerle donatılmalarına yönelik olarak tasarlandı. Bölgede bir ilk olan iki yıl süreli “Air Transport Management Master Program”ın dersleri, Boeing, Massachusetts Institute of Technology, Istanbul Technical University, Cranfield University ve University of British Columbia ile kurulan akademik iş birlikleri çerçevesinde veriliyor. Ayrıca, Boeing Ticari Uçaklar Network ve Filo Planlama Grubu ile Ekonomik Analiz Grubu uzmanları, program katılımcıları için bazı derslere başkanlık edip, eğitim de veriyor.


Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, “Türk Hava Yolları olarak, kıtalar arası köprüler kurmanın yanı sıra küresel bazda kültürel, ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi adına büyük katkı sağlamaktan ve böylelikle de uluslararası entegrasyonu daha da ileri götürme noktasında önayak olmaktan gurur duymaktayız. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde faaliyete geçirdiğimiz yatırım planımızda önemli aşamalar kat ettik. Uçuş noktası, filo ve yolcu sayısında sürekli büyüyerek kârlılığımızı önemli ölçüde artırdık. Türk Hava Yolları olarak öncelikli hedefimiz, üzerimizden geçen hava trafiğinin önemli bir kısmına hâkim olmaktı. Bizi bu amaca ulaştıracak basamakları geliştirdiğimiz farklı ve yenilikçi stratejiler doğrultusunda titizlikle aştık. Başarımızı daha da ileri safhalara taşımak amacıyla geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğimiz “Hava Taşımacılığı Yönetimi” yüksek lisans programının ikinci dönemini başlatıyor olmanın sevinci içerisindeyiz. Geçtiğimiz sene programın ilk eğitim dönemine katılan ve önümüzdeki aylarda mezun olacak yönetici adaylarımızın yönetim becerilerini daha verimli hale getiren bu programın, biz uzun vadeli hedeflerimizi gerçekleştirmeyi sürdürdükçe Türkiye’nin gelecekteki havacılık liderlerinin mesleki kabiliyetlerine büyük ölçüde katkı sağlayacağına inancım sonsuz.” dedi.


Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard J. Dunn, “Boeing, Türkiye ile 70 yıldır birlikte çalışıyor. Türk havacılık endüstrisiyle olan ortaklıklarımızın yanı sıra, Boeing sorumlu ve hassas bir yaklaşımla Türkiye’de ileri eğitim programlarına katkıda bulunmaya devam ediyor. Endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilen vasıflı işgücü oluşturma sürecine destek olmaktan gurur duyuyoruz. Hava Taşımacılığı Yönetimi alanındaki bu master programı, havacılık eğitimi konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü üniversitelerden örnekle,  oralarda uygulanan müfredat temel alınarak oluşturuldu. Bu programın, Türk havayolu şirketlerinin gelecekteki yöneticilerinin liderlik kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olacağına gönülden inanıyorum.” dedi.