BİLGİYE DOĞRU/TAALKS POGRAMI KONUĞUMUZ PROF. DR. KEREM ALKİN OLDU 13 Aralık 2017 ÇarşambaTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, 11 Aralık 2017 tarihinde Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Bilgiye Doğru/TAALKS - Turkish Aviation Academy Leading Knowledge Series” programında konuk olarak Sn. Prof. Dr. Kerem ALKİN’i ağırladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanlığı ile Mobilsiad Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten ve Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde dersler vermekte olan Sayın Alkin, bunların yanı sıra gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta ve televizyon kanallarında ekonomi programlarında da yer almaktadır. Prof. Dr. Kerem Alkin, Şubat 2017’den bu yana Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam etmektedir.

“Dünya Ekonomisinde Yeni Trendler, Yeni Düzen ve Küresel Havayolu Taşımacılığına Etkileri” konulu konferans, Kerem ALKİN’in anlatımıyla katılımcıların oldukça ilgisini çekti. Prof. Dr. Kerem ALKİN, TAALKS programında, küresel ekonomik gelişmeler ve trendleri, bunların ülkelere, bölgelere ve sektörlere yansımalarını yorumlayıp, bu alanlarda ufuk açıcı öngörüler sunmuştur.

Dünyadaki büyüyen ekonomilerin geçmişini, bugününü ve geleceğini anlattığı bu konferansta Sn. Alkin, Çin’in kısa sürede ekonomik anlamdaki büyümesini, Hindistanın yakın gelecekte Çin’i geçeceğini ve çalışan genç nüfus oranının ilerleyen 50 yıl içerisinde Türkiye’yi en büyük 9. Ülke yapacağını grafiklerle katılımcılara gösterdi. Ayrıca, dünyada mevcut krizlerden bahseden Sn. ALKİN, Katar ve Kudüs krizlerinin temel amacının Çin’in “kuşak-yol” projesini engellemek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kerem ALKİN, Türkiye’nin de inisiyatif alacağı “Afro-Asya” Hinterlandında milli gelirimizi oldukça yüksek rakamlara taşıyacak olan “kuşak-yol” projesini detaylı bir şekilde anlatıp, mevcut krizlerin aslında tamamen ekonomik bazdaki çıkarlara dayandığını söyledi.

Tüm büyük ekonomileri ve Türkiye’nin bugününü ve geleceğini anlatan Sn. Alkin, konferansın sonunda katılımcıların sorularını cevaplayarak konuşmasını bitirdi. Program, Havacılık Akadamisi Başkanı Sn. Doç. Dr. Kemal Yüksek’in hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.