Haber

YOUR LEARNING HUB

AKADEMİ, IFTE 2013'e ALTIN SPONSOR OLDU27 Eylül 2013 Cuma
Türkiye'nin ilk Havacılık Eğitimleri Fuarı, İstanbul Flight Training Exhibition (IFTE 2013), 27 - 28 Eylül 2013 tarihinde WOW Convention Center'da düzenlendi.
Fuarın altın sponsorluğunu Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ve Türk Hava Kurumu'nun (THK) üstlendiği fuarın açılışında konuşan Baymap Havacılık Üst Yöneticisi Oben Oğultarhan; Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Doç. Dr. Kemal Yüksek; Uçuş Eğitim Müdürü Kaptan Cem Lütfü Fırat; Türkiye’nin sektörel eğitim ihtiyacının karşılanmasının, aynı zamanda yakın çevremizdeki ülkeler için de yeterli seviyeye ulaşmasının gerekliliğinin üzerinde durdular. Açılış konuşmaları Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THKÜ) rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban ile devam etti. Prof. Dr. Ünsal Ban konuşmasında Türkiye’de havacılık sektörünün büyümesi ve gelişmesi üzerinde durdu. Türkiye’nin bu sektördeki büyümesinin diğer ülkelere göre yüzde 10 daha fazla olduğunu ve bu büyümenin yetiştirilmiş pilot ihtiyacını arttırdığını bu açığın şu an için yabancı pilotlar ile kapatıldığının üzerinde durdu. Bu açığın kapatılması için havacılık eğitiminde önemli bir yol kastedilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Genel Başkanı Osman Yıldırım gençlere havacılığın sevdirilmesinin, onların bu sektörde eğitilip etkin hale gelmesinin önemi üzerinde durdu.

Sivil Havacılık Uçuş Operasyon Daire Başkanı Vekili Yusuf Bayram konuşmasında; sektördeki gelişmelere paralel olarak yetişmiş personel ihtiyacının arttığını ve buna paralel olarak eğitici kurum açığının oluştuğunu belirtmiştir. Üniversitelerde havacılık bölümlerinin açılması için YÖK ile görüşmelerin yapıldığının ayrıca havacılık personelinin İngilizce dil seviyesinin yükseltilmesi için yürütülen çalışmalar olduğunun üzerinde durmuştur.

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Ticari ve Yer Hizmetleri Eğitim Müdürü Muhittin Hasan Uncular konuşmasında IATA’nın 4 çeşit iş modelinden ve eğitime verdikleri önemin bir yansıması olarak IATA’nın kendi bünyesinde ITDI diye adlandırılan IATA Eğitim ve Gelişim Enstitüsü’nü kurmasından bahsetti.

Bir sonraki konuşmacı Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Proje Yöneticisi Hülya Arınık ise havacılıkta İngilizcenin ne derece önemli olduğu; kaza ve hata oluşumunda zincirdeki halkalardan biri olduğu üzerinde durdu.

Fuar, FTO ve TRTO şirketleri, parça tedarikçileri, bakım-onarım şirketleri, piston motorlu uçak üreticileri, simülatör üretim şirketleri, havacılık akademisi kurumları, uçuş ekipman sağlayıcıları, havacılık basın yayın kuruluşları, broker şirketleri ve havacılık sektöründeki birçok şirketi bir araya getirdi. 40 yabancı ülkeden olmak üzere, 103 kuruluşun standla katılım sağladığı, havacılık sektörünün önde gelen firmalarını ve profesyonellerini bir araya getiren fuarda, biz de Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi olarak Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı ile birlikte yerimizi aldık.

Ziyaretçiler, THY Uçuş Eğitim standında bulunan simülasyon aracında uçuş keyfi yaşadı.