Haber

YOUR LEARNING HUB

UÇUŞ KORKUNUZU BİRLİKTE YENELİM17 Şubat 2015 Salı
Program katılımcılarından Muammer Tükenmez “56 yıllık uçuş korkumu iki günde yeneceğimi hiç düşünemezdim ama başardım.” şeklinde ifade ediyor program sonrasındaki hislerini.


Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, uçuş korkusu yaşadığı için uçakla seyahat edemeyen kişileri, gerçekleştirdiği iki günlük Uçuş Korkusunu Yenme Programı ile bu sorundan kurtarmaya devam ediyor.

Akademi’nin, bünyesinde yer alan pilotaj, uçak bakımı, kabin gibi alanlarda uzmanlaşmış eğitmenleri ve psikologlar ile uyguladığı program, son yıllarda talebin artması ile birlikte her ay gerçekleştiriliyor. Homojen grupların bir araya gelmesiyle yapılan programın mümkün olduğunca verimli ve etkili olabilmesi amacıyla, en fazla 10 katılımcı dahil ediliyor. Programın hayata geçirilmesinde etkin rol oynayan uzmanların her biri, uzun yıllar alanlarında deneyim kazanmış olmalarının yanı sıra aynı zamanda eğitmenlik vasfına da sahip.


Katılımcılar, program öncesinde psikolog ile görüşmeler gerçekleştiriyor ve kaygı düzeyinin ölçülmesi gibi psikolojik durum analizinden geçiriliyor. Program sırasında ise kaptan ve teknik eğitmen tarafından sınıf ortamında, uçağın yapısı ve sistemleri, bakım süreçleri, türbülans, hava olaylarının etkileri ve neden en güvenli ulaşım aracı olduğu gibi konular somut verilere dayandırılarak anlatılıyor. Ardından psikolog tarafından uçuş kaygısını giderme yöntemleri öğretiliyor. Gerçekleştirilen tüm bu teknik-teorik ile psiko-teorik anlatım ve uygulamaların ardından ise, kabin simülatöründe sanal uçuş yapılarak, gerçek uçuşun tüm şartları yaşatılıyor. Programın ikinci gününde ise tüm ekip eşliğinde belirlenen bir şehre gidiş-dönüş uçuşu sağlanıyor. Bu sayede katılımcılarımızın kaygıları, kök nedenleri ortaya çıkarılarak çözüm yoluna gidiliyor.

 


Kaygı veya korkular farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Kimi insanlar uçağa ve uçuşa ilişkin teknik bilgi eksikliğinden uçuş korkusuna sahip olurken, kimilerinin kaygılarının altında ise psikolojik temelli nedenler yatabiliyor. Program süresince katılımcılarımız ile birlikte olan teknik eğitmen, kabin eğitmeni ve kaptan, teknik bilgi eksikliklerini gidermeye çalışarak bu alanda güven telkin ediyor. Psikolog ise, program öncesi ve sırasında yaptığı görüşmelerle psikolojik kökenli kaygıları ortadan kaldırma yoluna gidiyor. Tüm bu bileşenler, katılımcılarda yer eden soru işaretlerinin de ortadan kalkmasını sağlayarak, ilgili sorundan kurtulmalarını olanaklı hale getiriyor.   

 


Programın %90’ın üzerinde seyreden başarısının en önemli sebeplerinden bir tanesi de, program sonrasında katılımcıların ekip tarafından takip edilmesi. Katılımcılar sonraki aylarda gerçekleştirilen programa da ihtiyaç duydukları ölçüde ücretsiz katılma hakkına sahip oluyor.