Haber

YOUR LEARNING HUB

TÜRK HAVA YOLLARI, İTÜ VE BOEING İŞBİRLİĞİNDE DÜNYADA BİR İLK…21 Ağustos 2015 CumaTürk Hava Yolları’nın, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boeing ile geliştirdiği işbirliği çerçevesinde iki yıl önce başlattığı “Air Transport Management Master Program” 18 Ağustos 2015 tarihinde İTÜ’nün Maslak’taki yerleşkesinde yapılan mezuniyet töreni ile ilk mezunlarını verdi. Hava taşımacılığı sektörünün en iyi master programları arasında gösterilen Programdan, yönetici ve yönetici adaylarından oluşan 39 kişi mezun oldu. 

Türk Hava Yolları’ndan Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Dr. Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (İnsan Kaynakları) Abdulkerim Çay ve Havacılık Akademisi Başkanı Kemal Yüksek’in yanı sıra, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Boeing Ticari Uçaklar Avrupa Bölgesi Satış Başkan Yardımcısı Todd Nelp törene iştirak eden önemli isimler arasında yer aldı.

Törende konuşma yapan Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Dr. Ahmet BOLAT, “Dünyadaki tüm diğer havayolu şirketlerinden daha fazla ülkeye uçan ve daha fazla uluslararası sefer gerçekleştirerek kıtalar arası köprüler kurmanın yanı sıra kültürel, ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirilmesine büyük katkı sağlayan bir havayolu olarak, uluslararası entegrasyonun daha da ileri götürülmesine destek olmaktan gurur duyuyoruz. Bugün İstanbul küresel bir uçuş merkezi olma konusunda önemli bir mesafe kaydetmektedir. Türk Hava Yolları tıpkı program ortaklarımız Boeing ve İTÜ gibi küresel bir markadır. Havacılık endüstrisinin yükselen yıldızıyız. Başarılarımıza yenilerini eklemeye devam edebilmek için programa katılan ve başarıyla tamamlayan yöneticilerimizin ve yönetici adaylarımızın yönetim becerilerinin verimliliğini artıran bu programın, Türkiye’nin gelecekteki havacılık sektörü liderlerinin mesleki becerilerine önemli bir katkı yapacağına inanıyorum.” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Avrupa Bölgesi Satış Başkan Yardımcısı Todd Nelp ise, “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programının ilk mezunlarını görmekten çok büyük gurur duyuyor ve tüm mezunların gelecekte havayolu şirketlerindeki kariyerlerinde başarılı olmalarını diliyoruz. Türkiye’nin havacılık endüstrisi büyümeye devam ederken, Türk Hava Yolları ve İTÜ ile birlikte yürüttüğümüz bunun gibi programlar, sektörün gelecekteki başarılarına ve gelecekteki yöneticilerine yapılan önemli yatırımlardır. Biz de Boeing olarak Türkiye’nin geleceğine yapılan bu yatırımda bir payımızın olmasından gurur duyuyoruz.” şeklinde ifadelerini dile getirdi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da konuyla ilgili olarak, “İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türkiye’nin havacılık ve uzay ile ilgili en eski ve en büyük akademik kuruluşudur. İki yıl önce İTÜ, Türk Hava Yolları ve Boeing Türk havacılığı için çok önemli bir programda bir araya geldi. Akademik Program çerçevesinde öğrenciler, 2 yıl boyunca ülkenin hızla gelişen hava taşımacılığını yönetmek üzere gerekli becerilerle donatıldı.” dedi.    

2013 yılında başlatılan Program, dünya havacılığına lider yöneticiler kazandırılması ve mevcut yöneticilerin donanımlı hale getirilmesi ve bu sayede havacılık sektörüne geleceği şekillendiren profesyonel liderler kazandırılması amacı çerçevesinde tasarlandı. Eğitmenleri ve ders içerikleri bakımından eşsiz bir yapıya sahip olan program, uygulanış şekli itibarı ile de dünyada ilk ve tek master programı olma özelliğine sahip. Programın dersleri, en büyük destekçilerden biri olan uçak üretici firması Boeing’in yanı sıra, Massachusetts Institute of Technology, İstanbul Teknik Üniversitesi, Cranfield Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi gibi dünyanın lider kurum ve üniversitelerinin bilinen en ünlü akademisyenleri tarafından verildi. Programı tamamlayan öğrenciler, alanında tecrübeli eğitmenlerden havacılık sektörüne ilişkin hukuk, finans, ekonomi, pazarlama, yönetim, planlama gibi birçok konuda aldıkları güncel içerikli derslerle uzmanlaştı.