Haber

YOUR LEARNING HUB

TÜRK HAVA YOLLARI’NIN BARIŞ KARTALI PROJESİ YÖNETİM GÖREVİ TAMAMLANDI!8 Şubat 2019 CumaTürk Hava Yolları Barış Kartalı Projesine,  Aralık 2004 yılında Boeing firmasının bir alt yüklenicisi olarak HvKK teknik personeline bakım eğitimleri, pilotlarına uçuş eğitimleri, sahada mühendislik ve teknisyen desteği ve diğer lojistik destekler vermek üzere 31 Ocak 2019 tarihinde sona erecek bir anlaşma imzalamıştır. Barış Kartalı Projesi başladığı tarihten bitimine kadar Akademimiz koordinatörlüğünde yürütülmüştür.

Barış Kartalı (BK) uçakları Türk Hava Yolları’nda çoğunlukla mevcut olan Boeing 737-700 uçaklarının güçlendirilmiş gövdesiyle, Boeing 737-800 uçaklarının kuyruk ve iniş takımlarını kullanan, üzerinde hali hazırda mevcut olan AWACS uçaklarından daha gelişmiş elektronik cihazlara (MESA ve ESM radarları) sahip uçaklardır.  Havada on saat kalabilmekte ve  havadan yakıt ikmali de yapabilmektedirler. Yaklaşık 40.000 feet irtifadan uçabilmekte ve yerdeki dost ve düşman hedefleri de ayırt edebilmektedirler.

Beş yıllık garanti süresi boyunca Türk Hava Yolları A.O./ Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. HvKK personeline bakım eğitimi, uçuş eğitimi (yer ve simulatör),  mühendis ve teknisyen saha hizmeti (FSR) vermişlerdir.