Haber

YOUR LEARNING HUB

KABİN İNGİLİZCESİ EĞİTİMLERİ İLE HİZMET KALİTESİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR30 Eylül 2016 CumaTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Türk Hava Yolları’nın müşterilerine sunduğu kabin hizmeti kalitesini maksimum düzeye taşımak amacıyla, 2014 yılından bu yana kabin personeline İngilizce eğitimleri veriyor.

Son altı yıldır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen ve benzer sayısız ödüle layık görülen Türk Hava Yolları’nın sergilediği performansa etki eden en önemli unsurlardan bir tanesi de kabin alanındaki üstün hizmet kalitesi. Müşteri memnuniyetine ilaveten uçuş emniyetinin sağlanmasında da dil yeterliliğinin yadsınamaz öneminin bilincinde olan Havacılık Akademisi, kabin personelinin İngilizce seviyesini uluslararası otoritelerce belirlenmiş seviyenin üzerine çıkarmayı hedefledi. Bu doğrultuda Havacılık Akademisi, 2014 yılından beri kabin personelinin dil yetkinliğini test edip değerlendirme ve geliştirme yoluna gidiyor.

2014 - 2016 yılları arasında, Türk Hava Yolları bünyesinde 3 bine yakın yeni kabin personelinin istihdamı ile toplam kabin personeli sayısında ciddi bir artış oldu. Her yıl Türk Hava Yolları bünyesindeki kabin personelinin tamamına uygulanmakta olan kurum içi İngilizce değerlendirme (iTEC) sonuçlarına göre ise; İngilizce yeterliliği kabul gören seviyenin üzerinde olan kabin personeli sayısı oranı 2014’te % 58.2 iken 2016’da % 81.2’ye yükseldi. Kabin personelinin İngilizce yeterliliğinde kat edilen bu önemli gelişmeye, Havacılık Akademisi bünyesinde hazırlanan ve verilen Kabin İngilizcesi, İngilizce Genel Kabin Anonsları ve İngilizce Telaffuz konularına yönelik bilgi notları, sesli kitaplar, sınıf içi ve dijital eğitimler önemli katkıda bulundu. Bununla birlikte kabin personelinin etkileşimli İngilizce programı sayesinde anadili İngilizce olan eğitmenlerle konuşma pratiği yapabilmeleri sağlandı. Türk Hava Yolları, yabancı dil yeterliliğinde “Satisfaction with Language Skills of Flight Attendants” kategorisinde Star Alliance tarafından belirlenen ortalama seviyenin üzerine ulaştı.

Kabinde yolcu ile etkili ve sağlıklı iletişimin kurulabilmesi için anadillerinin kullanılması oldukça önemli bir unsur. Faaliyetlerini bu bilinç ile yürüten Havacılık Akademisi, son yıllarda İngilizce dilinin dışında, ilgili iş süreçlerinde en çok ihtiyaç duyulan cümle ve diyalogları kapsayan Kabin Rusçası, Kabin Çincesi, Kabin Arapçası gibi önemi artmakta olan dillerde dijital eğitimler ve sesli kitaplar geliştirerek bunları kabin personelinin erişimine sunuyor. Sadece eğitim alanı ile sınırlı kalmayan Havacılık Akademisi, kabin personelinin istihdam süreçlerinde İngilizce dışında Çince, Japonca ve Korece bilen adayların ölçme değerlendirmesinde de yer alıyor ve bu sayede müşteri memnuniyetinin arttırılmasında büyük rol oynuyor.

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, hızla gelişmekte olan sivil havacılık sektöründe istikrarlı ve planlı bir şekilde büyümeye devam eden Türk Hava Yolları’nın, yolcu memnuniyetinin arttırılması hedefine katkı sağlamak amacıyla kabin ve kokpit personeline özel yeni eğitimler tasarlamaya devam ediyor.