Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVACILIK AKADEMİSİ İŞ DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN AHMET AKÇA’YI KONUK ETTİ 30 Ocak 2017 PazartesiTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, 25 Ocak 2017 tarihinde Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Ustalarla Sohbetler” programında konuk olarak Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Ahmet AKÇA’yı ağırladı.

Sn. AKÇA’nın iş yaşamı süresince edindiği tecrübe ve görüşlerini aktardığı söyleşiye, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Muzaffer AKPINAR, Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcısı Sn. Levent YILMAZ, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Doç. Dr. Kemal YÜKSEK ile diğer yönetici ve çalışanlar iştirak etti. Türk Hava Yolları ailesi ile birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Sn. AKÇA konuşmasına; “Değerli dostum Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer AKPINAR, Eğitim Başkanı Kemal YÜKSEK, Genel Müdür Yardımcısı Levent YILMAZ ve siz değerli Türk Hava Yolları çalışanları, hepinizi kucaklıyorum, selamlıyorum” sözleri ile başladı.

“Kardeş seçilmemiş arkadaştır, arkadaş ise seçilmiş kardeştir derler.”

Söyleşisini çocukluğundan anılara dönüşen kesitlere yer vererek sürdüren Sn. AKÇA, 1960 yılında İstanbul’a göç ettiklerini, Beykoz’daki Yuşa Tepesi eteklerine yerleştiklerini anlatarak, Yuşa Aleyhisselam’ın önemli medeniyet değerlerimizden bir tanesi olduğunun altını çizdi. Sn. AKÇA daha sonra, kariyerinin şekillenmesine katkı sağlayan ve gençlere emsal teşkil edecek deneyimlerini dinleyicileri ile paylaştı. Bu çerçevede, öncelikle çocukluk yıllarında tatiller süresince icra ettiği ticari faaliyetlere değinen AKÇA, ilk iflas deneyiminden ve hayata iflasla başlamasının yaşamına katkılarından bahsetti. AKÇA aynı zamanda, üniversite yıllarında edindiği dostlukların ne denli önemli olduğundan söz ederek bunu “Hani güzel bir söz vardır. Kardeş seçilmemiş arkadaştır, arkadaş ise seçilmiş kardeştir derler” sözleri ile vurguladı.

“Bezmialem, alemin neşesi, huzuru, bayramı anlamına geliyor.”

Gerçek anlamda iş hayatına öğrenciliği sırasında Sümerbank’ta başlayan Sayın AKÇA, cam ve gıda sektörlerindeki tecrübelerinden ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Akça Lojistik A.Ş’deki çalışmalarından bahsetti. AKÇA ayrıca, büyük önem verdiği, kuruluşuna öncülük ettiği ve 2011 yılından bu yana Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttüğü Bezmialem Vakıf Üniversitesi’ndeki projelerini de aktardı. İlgili üniversitenin ülkemiz için önemli bir değer olduğunun altını çizen AKÇA, üniversiteye ilişkin “Biz bir sağlık müessesesi kurduk. Bezmialem, alemin neşesi, huzuru, bayramı anlamına geliyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi şuanda 3 binin üzerinde öğrencisi ve akademisyeni olan, tıp ve eczacılık alanında eğitim veren önemli bir sağlık kurumudur. Üniversite, uyruk farkı gözetmeden herkese hizmet veriyor. Çalışmalarımızla hastane binasını da modernize ettik. Üniversite yakın dönemde uluslararası bir eğitim kurumu haline gelecek.” sözlerini dile getirdi.

“Turkcell’i ülkemizin en değerli on markasından biri olarak görüyorum.”

Kariyerindeki başarılarına bir yenisini daha ekleyen AKÇA, SPK tarafından Turkcell’in Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmakla birlikte, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. AKÇA firmaya yönelik düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Turkcell gurur duyduğumuz, Türkiye’nin çok değerli bir şirketi. Ülkemizin en değerli on markasından biri olarak görüyorum. Bugün Turkcell Türkiye için gelecek, güvenlik gibi açılardan çok stratejik bir teknoloji şirketi.”. AKÇA, dünyanın hızla dijitalleştiğine de değinerek, siber saldırılar konusunda bilgiler aktardı. Bu konuda ayrıca, iyi niyetli, vicdanlı, merhamet duyguları kuvvetli insanlar yetiştirmenin gerekliliğinin de önemini vurguladı.

Söyleşi, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Muzaffer AKPINAR’ın Sn. AKÇA’ya hediye takdimi ve yöneticiler ile katılımcıların sahneye teşrifiyle yapılan toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.