Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVACILIK AKADEMİSİ İLE FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİNDE SÜRDÜRÜLEN “LİDERLİK GELİŞİM PROGRAMI” BAŞARI İLE SONA ERDİ…23 Eylül 2016 CumaTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nin Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında hayata geçirdiği ve bir buçuk yıldır sürdürülen “Liderlik Gelişim Programı”, 200 yöneticinin mezuniyeti ile başarıyla tamamlandı.

Türk Hava Yolları’nın çeşitli birimlerinde görev yapan yöneticiler için tasarlanan programın ilki 23 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Hemen hemen her ay uygulanan programın temel amacı, Türk Hava Yolları yöneticilerinin yönetsel yetkinliklerinin arttırılarak inisiyatif alma ve karar verme yetenek ve yetkinliklerini geliştirmek. Yönetim ve organizasyon alanında deneyim sahibi uzman eğitmenler tarafından yapılandırılmış olan eğitimlerin konuları, havacılık sektöründe karşılaşılması mümkün olan vakalar dikkate alınarak hazırlanmıştır. Büyük oranda pratik bilgilere dayanan ilgili dersler, liderlik ve yöneticilik arasındaki temel farkları anlama, modern liderlik kuramlarını anlayıp uygulayabilme, yaşanmış ve yaşanabilecek olağanüstü olaylarda durumsal ve bütünsel liderlik modeli uygulayabilme, kişisel imaj yönetimi ve protokol kurallarını öğrenme gibi konulardan oluşuyor. Toplamda on bir gruptan oluşan 200 yönetici, almış oldukları bu program ile yöneticilik ve liderlik becerilerini geliştirme olanağına sahip oldu.  

Kurumsal hafızaya katkı sağlamak adına, eğitime katılan yöneticilerin yaşamış olduğu ve karşılaşılabileceği yaklaşık 100 kurumsal vaka eğitmenler tarafından irdelenerek Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kitaplaştırılmıştır. Bundan sonra yapılacak olan benzer eğitimlerde kaynak olarak kullanılması kararı alınmıştır.  

“Bütünsel liderlik” konsepti çerçevesinde uygulanan bu eğitimler, Boeing Academy, General Electric Academy ve Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi arasında başlatılan işbirliği ile yakın dönemde İngilizce dilinde gerçekleştirilmeye devam edecektir. 

Havacılığın hemen hemen her alanına hitap eden güncel eğitimleri ile eğitim kataloğunu günden güne genişleten Havacılık Akademisi, dünyaca tanınmış kurumsal üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile yaptığı çalışmalarla Sivil Havacılık sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor.