HAVACILIK AKADEMİSİ İLE AIRBUS, İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ17 Eylül 2014 Çarşamba
Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ile Airbus arasında geçen yıl Temmuz ayında Airbus’ın merkezi Toulouse, Fransa’da başlatılan işbirliği görüşmeleri devam ediyor. İki taraf, eğitim alanında ortaklaşa yürütecek oldukları projelerin detaylandırılması amacıyla 17 Eylül 2014 tarihinde, Türk Hava Yolları Genel Müdürlük yerleşkesinde ikinci kez bir araya geldi.  

Gerçekleştirilen toplantıya Akademi Başkanı Doç. Dr. Kemal Yüksek liderliğinde, Eğitim Teknolojileri ve Koordinasyon Müdürü Dr. Tahsin Uğurlu ve Teknik Eğitim Müdürü Murat Köse katılırken,  Airbus’tan ise Kurumsal Gelişim, Birleşme ve Devralmalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Florian Cardi Florian Cardi, İş Geliştirme, Strateji ve Yatırımlar Başkanı Heino Hoermann, İş Geliştirme ve İş Birliği, Eğitim ve Uçuş Operasyon Başkanı Remy Cadeau iştirak etti.

Görüşmelerde ana gündem maddesi, Airbus ile Havacılık Akademisi işbirliğinde yürütülecek olan proje ile sektörün teknik eğitim ihtiyacının karşılanması olurken, bunun yanı sıra, imzalanacak olan iyi niyet sözleşmesinin maddeleri ve projenin yürütülmesi amacıyla ortak bir çalışma grubu oluşturulması üzerinde durulmuştur.

Çalışmalar kapsamında oluşturulacak alternatif eğitim modellerinin gündeme getirildiği toplantıda Sn. Cadeau, teknik eğitim alanında yapacakları ortak çalışma konusundaki kararlılıklarını kesin bir dille ifade ederek, bu süreçte her türlü teknik desteğin yanı sıra, teknik ekip, araç ve gereçleri sağlamayı öngördüklerini vurguladı. Çalışma süreçlerinde yaklaşım olarak uluslararası standartların referans alınacağı konusunda da mutabık kalındı.

İlgili işbirliği, global havacılık sektörünün teknik eğitim ihtiyacının etkin şekilde karşılanmasına olanak sağlayıcı özelliği dolayısıyla önem arz ediyor.