Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVACILIK AKADEMİSİ “IATA ULUSLARARASI HAYVAN KAÇAKÇILIĞINI ÖNLEME SEMİNERİ” NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI... 4 Temmuz 2018 ÇarşambaUluslararası hayvan kaçakçılığı ve insan köleciliğinin önüne geçmek amacıyla  2017 de Türk Hava Yolları ile IATA arasında imzalanan anlaşma kapsamında verilen IATA Uluslararası Hayvan Kaçakçılığını Önleme” Semineri 29 Haziran 2018 tarihinde Havacılık Akademisi 15 Temmuz Amfisi’nde FREELAND kuruluşu tarafından gerçekleştirildi.

Seminere; IATA Çevresel En İyi Uygulamalar Müdür Yardımcısı Jon GODSON, IATA Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Bölge Müdürü Funda ÇALIŞIR, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kemal YÜKSEK, FREELAND Hindistan Genel Müdürü Sn. Onkuri MAJUMDAR ve Ortaklık çalışanları katılım gösterdi. Seminerin açılışının ilk konuşmasını yapan Sn. GODSON, sayılarla havacılık sektörünün global kapsamına değinerek, kanıtların havayolu şirketlerinin bu yasadışı ürünleri (canlı ve ölü) bilmeden kullanıldığını gösterdiğini ve sorumluluğun icra kurumları ile birlikte alınması gerektiğine ancak havayolu şirketlerinin de ek istihabarat kaynağı olarak hareket edebileceğine değindi. Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Kemal YÜKSEK açılış konuşmasında “Dünyada bulunan türler risk altındadır, tek başına doğal yaşam ortamlarını korumak yeterli değildir. Yaban Hayatı Koruma IATA misyonu, farkındalık sağlayarak dünyada yok olma tehlikesi altında olan hayvan türlerini korumaktadır. Ortaklığımız da  2017 yılında IATA ile birlikte Yaban Hayatı Koruma Programı imzaladı. Bu seminerin, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaban hayatı korumak için büyük bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Ortaklığımızın Yer İşletme, Kargo, Satış, Kurumsal Pazarlama ve Dağıtım Kanalları, Güvenlik ve Kalite Güvence gibi başkanlıklarından katılım gösteren 100’e yakın katılımcı, gerçekleştirilen bu seminer ile neden yabani hayat ticaretinin yapıldığını, hava ulaşımının neden bu kaçakçılık tarafından kullanıldığını ve  kaçırılan yabani hayvanların özelliklerini öğrenerek bu gibi durumlarda nasıl müdahale ve rapor edilebilecekleri gibi konularda farkındalık kazandı.

Havacılık Akademisi, global havacılık sektörüne farkındalık kazandırması açısından bu tür işbirlikleri kapsamında eğitim hizmetlerini sunmaya devam edecek.