Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVACILIK AKADEMİSİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN ICAEA INTERNATIONAL FORUM, HAVACILIK İNGİLİZCESİ PROFESYONELLERİNİ BULUŞTURDU27 Nisan 2015 Pazartesi
Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde, bu yıl 17.si düzenlenen “Human Factors, Communications and Safety” konulu ICAEA International Forum’a ev sahipliği yaptı. İstanbul Sefaköy’deki Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilen konferansa, havacılık İngilizcesi alanında isim yapmış, sektörün gelişimine yön veren dünyanın dört bir yanından katılımcı iştirak etti.


Yaklaşık 70 kişilik bir katılımla gerçekleşen konferansın açılış konuşmalarını, ICAEA Başkan Yardımcısı Terence Gerighty ile Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Başkanı Doç. Dr. Kemal Yüksek ve Dil Eğitim ve Hizmetleri Müdürü Muzaffer Özçelik yaptı. Gerçekleştirilen sunum ve atölye çalışmaları ile en güncel bilgilerin paylaşımına olanak sağlayan konferans oldukça verimli geçerken, ICEAE ve Türk Hava Yolları yetkililerinin yanı sıra, Cathay Pacific Havayolları, ANAC, ATU, TAV, Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi, Eurocontrol, ENAC, HAVAŞ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri de söz aldı. 


Havacılık İngilizcesi çerçevesinde, konferansın gündemini oluşturan bilgi transferi, İngilizce eğitimi, standartlar, yeterlilikler, araştırmalar gibi konular, iki gün boyunca profesyonel konuşmacılar tarafından yapılan sunumlarla aktarıldı. Konferansta ele alınan konulara ait bazı başlıklar ise Culture and Language in Training, Role of Language in Human Factors and Crew Resource Management, Cross-Cultural Communications- Implications for Training and Safety, Communicating Situational Awareness, ATCO’s Tale of Communications, ‘Training Needs Beyond the ICAO Language Proficiency Requirements’ şeklinde sıralanıyor.   


Akademi, misafirperverliğinin göstergesi olarak ikinci kez ev sahipliği yaptığı ICEAE International Forum’un birinci gününde konuklarına, inşa edilen sıcak ilişkilerin gelişmesine ve işbirliği görüşmelerinin devamına ortam hazırlayan bir İstanbul gezisi sundu. Yılın bu mevsiminde rengârenk lalelerle bezenerek en güzel halini alan Emirgan Korusu gezinin ilk durağı oldu. Pembe Köşk’te kokteyl ikramı yapılmasının ardından ise konuklar, İstanbul’un eşsiz manzaralarına yaklaşık 3 saat süren boğaz turu ile tanıklık etti.