Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVACILIK AKADEMİSİ’NİN ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ KAPSAMINDA WARWİCK ÜNİVERSİTESİ’NE ANLAMLI ZİYARETİ5 Mayıs 2017 CumaTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nin, THY A.O. yöneticilerinin ve yönetici adaylarının mesleki gelişmelerinin Ortaklığa maksimum fayda sağlayacak şekilde desteklenmesi için, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi ile kurduğu işbirliği çerçevesinde başlatılan “Industrial R&D and Technology Management Program” ve “Engineering Business Management Master” programımız devam etmektedir.

Bu hususta 27-29 Nisan 2017 tarihinde Havacılık Akademisi Başkanı Doç. Dr. Kemal YÜKSEK ile Pazarlama ve Satış Müdürü Mustafa DEMİRAK, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip CANSEVER ve YTÜ Dış İlişkiler Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza BÜYÜKUSLU ile birlikte Warwick Üniversitesi (WMG) Başkan ve kurucusu Prof. Lord Kumar BHATTACHARYYA ve ekibi ile bir araya geldi. Akademimiz tarafından gerçekleştirilen ziyaret, mevcut işbirliğinin devamı ve geliştirilmesi gibi konuların görüşülmesi sebebiyle büyük öneme sahip olmuştur.

1980’de Prof. Lord Kumar BHATTACHARYYA tarafından kurulan Warwick  Üniversitesi  500’ün üzerinde şirketle bağlantıda olup Üniversite-Sanayi  işbirliğine güzel bir örnek teşkil etmektedir. İngiltere’de en iyi 7. Üniversite ve Dünya sıralamasında en iyi 51. Üniversite olarak yer alan WMG, 2016 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından en prestijli ödül olan “Professorship In Manufacturing” ödülüne layık görülmüştür. Prof. BHATTACHARYYA İngiltere’de Üniversite alanında olduğu gibi siyasette de etkin bir şahsiyettir. Bu anlamda İngiltere Başbakanı ve İngiltere Kraliçesi ile zaman zaman toplantıları olmaktadır.

Sektörün geleceğinin inşasında kuruluşlar ile üniversiteler arasında kurulan işbirliğinin yadsınamaz öneminin bilincinde yapılan bu görüşmede, bu ve benzeri projelerin üretilmesi ve destek sağlanması konusunda taraflarca olumlu görüşler belirtildi. Ülkemizin gurur kaynağı olan Türk Hava Yolları ile ortaklaşa yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. BHATTACHARYYA, mevcut işbirliğinin kendileri için çok değerli olduğunu ve bu işbirliğinde maddi kazanımdan çok dostluğa ve iyi ilişkilere önem verdiklerini ifade etti. Eğer işbirliği anlaşmasının devamı sağlanırsa imza için İstanbul’a gelmek ve Yönetim Kurulu Başkanımız ile Genel Müdürümüz’le de tanışmak istediklerini belirtmişlerdir.

Eğitim alanında yenilikçi bakış açısıyla son birkaç yıllık süreçte Akademi tarafından yürütülen projelere ve uygulamalara da değinilen görüşmede, nitelikli eğitim ile yönetici ve yönetici adaylarının donanımlarının yolunu açan proje, Havacılık Sektörüne alanında uzman çalışanlar ve liderler kazandıran master ve doktora programlarını etkin bir şekilde sunmaktadır.