Haber

YOUR LEARNING HUB

HAVA TAŞIMACILIĞI YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI’NIN BEŞİNCİ MODÜLÜ TAMAMLANDI!16 Şubat 2018 CumaÜlkemizin gelecekte söz sahibi olacak havacılık liderlerinin yetiştirilmesi amacıyla, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, İbn Haldun Üniversitesi ve Airbus tarafından hayata geçirilen Air Transport Management -Hava Taşımacılığı Yönetimi- Yüksek Lisans Programı’nın beşinci modülü olan  “Air Law, Regulations and Contracting in Air Transportation” tamamlandı.

10-15 Şubat 2018 tarihleri arasında Akademimizde tamamlanan modül, alanında uzman eğitmen Andrew CHARLTON tarafından verildi. Yüksek Lisans öğrencileri bu dersle birlikte, havacılık hukuku ile havacılık sektöründeki hukuki düzenlemeler, sözleşmeler ve bunlarla ilgili ortaya çıkan sorunlar üzerine çalışma fırsatı buldular. Dersin içeriğinde ilk olarak hava sahasının kullanımını etkileyen uluslararası hukuk kuralları ve bununla ilgili ilkeler ele alınmış; sonrasında ise havayolu taşımacıları ile üretici firmaların tabi olduğu yükümlülükler, rekabet, birleşme ve satın almalar, havayolu ittifakları, uçak finansmanı ve tüketicilerin korunması gibi konular işlenmiştir. Havacılık sektörünü ilgilendiren hukuki sözleşmeler ile ilgili olarak incelenen temel konu başlıkları arasında sözleşme ve sözleşme taraflarının tanımı, yaygın hukuk tanımı, teklifler, sözleşmelerin fiyatlandırılması, yorumlanması, ortaya çıkan belirsizlikler ile mücadele teknikleri, sözleşmelerin iptali ve yerine getirilememesi, sözleşme yönetiminde risk yönetimi, havayolu taşımacılığı ile ilgili ticari kanunlar ve sözleşmeler, müteahhit ve taşeronların seçimi, iş kanunları ve sendikalar gösterilebilir.

Cranfield Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi gibi dünyanın önde gelen eğitim kurumlarıyla işbirliği çerçevesinde gerçekleşen ve 18 ay sürecek olan bu kapsamlı program havacılıkta kariyer planlayan herkes için bulunmaz bir fırsat. Dünyanın sayılı üniversitelerinden gelen profesörlerle yeni modüller gerçekleşmeye devam edecek.