BİR DAMLA BİN UMUT29 Mayıs 2017 PazartesiTürkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamak için “Ulusal Kan Temini Projesi”ni yürüten Kızılay, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nde, kan bağışı yapmak isteyen duyarlı çalışanlar için çadır kurdu. 25.05.2017 tarihinde gerçekleşen bağış gününde Akademi çalışanları, başlatılan kan bağışı kampanyasına kan vererek hastalara umut ışığı oldu.

Kampanyaya destek olan Akademi Başkanı Sn. Doç. Dr. Kemal YÜKSEK; “Milli kuruluşumuz olan Kızılay’ı her şekilde desteklememiz gerekiyor. Bizler de, kana ihtiyacı olan, şifa bulması gereken hastalarımız için kanımızı veriyoruz. Kan vermek hayata değer katmaktır, Havacılık Akademisi olarak  hayata değer katmaya devam edeceğiz. Çünkü Kızılay'ın yapmış olduğu görev gerçekten çok önemli ve kutsal bir görevdir. Bu yapılan kampanyalara destek olmak sağlıklı her bireyin öncelikli görevi olmalıdır. İhtiyaç anında hepimize lazım olabilecek kanın tedarik edilmesi, yapacağımız bu kan bağışları ile mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

Kuruluşundan bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamaya devam ediyor.

Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1'i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Hayat kurtarmak hepimizin elindedir ve kan bağışı insan sevgisinin en saf halidir.