Haber

YOUR LEARNING HUB

BİLGİYE DOĞRU/TAALKS PROGRAMIMIZIN BU AYKİ KONUĞU SN. DR. ÇETİN ALİ DÖNMEZ OLDU27 Haziran 2018 ÇarşambaTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Bilgiye Doğru/TAALKS - Turkish Aviation Academy Leading Knowledge Series” programında konuk olarak Sn. Dr. Çetin Ali DÖNMEZ’i ağırladı.

Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK’in açılış konuşmasıyla başlayan program, “Para, Kriptopara, Blockhain” konusuyla, Türk Hava Yolları çalışanları tarafından büyük ilgi gördü.

İnsan icadı olan paranın işlevlerini ve geçmişten günümüze gelişimini anlatarak konuşmasına başlayan Sn. DÖNMEZ, altın-gümüş fiyat işlem ve birimlerinden de bahsetti. Sn. DÖNMEZ, bankacılık tarihiyle konuşmasına devam etti. Konuğumuz; M.Ö. 4. yy’da Yunan Uygarlığı ile ortaya çıkan bankacılığın günümüze kadar olan gelişimini detaylı bir şekilde katılımcılara aktardı.

Sn. DÖNMEZ’in konuşmasında ağırlıklı olarak anlattığı bir diğer başlık kriptoparaydı. Şifreleme yöntemiyle oluşturulan; kişiden kişiye transfer edebilmek için bankacılık sistemine gerek olmayan; para yaratma sürecinde merkez bankalarına ihtiyaç duyulmayan ve servetlerin saklanmasına yarayan alışverişte kullanılabilen dijital para olan kriptopara, konuklarımız tarafından büyük bir ilgi gördü.

Konuşmanın son kısmında kendisine oldukça fazla soru yöneltilen Sn. DÖNMEZ, memnuniyetle soruları cevapladı. Program, Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK tarafından konuğumuza hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimini tamamlayan Sn. DÖNMEZ, 1992 yılında aynı üniversitenin İşletme bölümünden yüksek lisans derecesi, 2006 yılında ise doktora derecesini aldı. 

Çetin Ali DÖNMEZ, 2001 yılında Türkiye tarihinde ilk defa vadeli işlem ve opsiyon piyasasının açıldığı dönemde  teknoloji projesi ekip lideri ve aynı zamanda piyasa operasyonlarından sorumlu müdür olarak görev yaptı. Teknik çalışmalar dışında piyasa düzenlemeleri ve piyasa profesyonellerinin eğitimi konularında da aktif olan DÖNMEZ  türev piyasalar yöneticiliğinin ardından  İMKB Risk Yönetim Müdürlüğü’nün kuruluşunda görev aldı ve 2006-2008 yılları arasında Risk Yönetim Müdürü olarak görev yaptı.

Sn. DÖNMEZ, İzmir’de faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda Genel Müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak 2008 yılında görev almış, 2013 yılı Mart ayında Borsa İstanbul Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2017 yılı Nisan ayından bu yana  İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.