Haber

YOUR LEARNING HUB

BİLGİYE DOĞRU/TAALKS PROGRAMIMIZDA BU AY SN. PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK’Ü AĞIRLADIK12 Nisan 2018 PerşembeTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Bilgiye Doğru/TAALKS - Turkish Aviation Academy Leading Knowledge Series” programında konuk olarak Sn. Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK’ü ağırladı.

Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK’in açılış konuşmasıyla başlayan program, “Açık Medeniyet, Farklılık Yönetimi ve İnsan Hakları” konusuyla, Türk Hava Yolları çalışanları tarafından büyük ilgi gördü.

Prof. Dr. Recep Şentürk, konuşmasına açık medeniyet ve kapalı medeniyet kavramlarını açıklayarak başladı. Açık medeniyet denilen, tüm kültürlerle iletişim halinde olan medeniyet kavramını, ülkemize uyarlayarak anlattı. Konuğumuz, artık kapalı medeniyet anlayışıyla küreselleşen dünyada var olmanın imkansızlığından bahsederek yönelmemiz gereken değerlerden bahsetti. Batı’nın dünya çapında kabul edilen değerlerinden bahsederek, bizim kültürümüz gereği Batı’nın hangi özelliklerini almamamız gereğini tartıştı. Japonya, Amerika, Almanya gibi ülkelerin değişen gelecek planları ve Türkiye’nin yeni gelecek planı hakkında konuştu. İslam dininin insan haklarıyla olan ilişkisini diğer dinlere olan hoşgörüsüne değinerek bahsetti.

Konuşmanın son kısmında kendisine oldukça fazla soru yöneltilen Sn. ŞENTÜRK, memnuniyetle soruları cevapladı. Program, Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK tarafından konuğumuza hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

1998 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesi Sosyoloji bölümünde doktorasını tamamladıktan sonra 2007 yılına kadar İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)’da araştırmacılık yapan Sn. ŞENTÜRK, İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı’nın çalışmalarına kuruluşundan bu yana destek olmaktadır. Halen İbn Haldun Üniversitesi rektörü olarak görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK, 2005 yılında British Academy’nin davetlisi olarak Oxford Brookes Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Hukuk Fakültesi’nde insan hakları konusunda çalışmalar yürütmüş ve aynı konuda İngiltere’nin çeşitli üniversitelerinde konferanslar vermiştir.

Başta Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere çeşitli dillerde makaleler ve kitaplar yayınlamış olan Sn. Prof. Dr. Recep Şentürk’ün; “Medeniyet ve Değerler”, “Açık Medeniyet”, “İnsan Hakları ve İslam: Sosyolojik ve Fıkhi Yaklaşımlar”, Yeni Din Sosyolojileri” gibi birçok akademik yayınları bulunmaktadır.