BİLGİYE DOĞRU/TAALKS PROGRAMIMIZDA BU AY SN. DR. JOHN WENSVEEN’İ AĞIRLADIK19 Mart 2018 PazartesiTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, 15 Mart 2018 tarihinde Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Bilgiye Doğru/TAALKS - Turkish Aviation Academy Leading Knowledge Series” programında konuk olarak Sn. Dr. John WENSVEEN’i ağırladı.

Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK’in açılış konuşmasıyla başlayan program, “Havayollarında, ortaya çıkan yetenek  boşluğuna karşı ve havayolunu "yarınlara"  hazırlamak için "bugün" hangi konulara odaklanmalıyız?” konusuyla, Türk Hava Yolları çalışanları tarafından büyük ilgi gördü.

Türk Hava Yolları ailesinin misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti aktaran Sn. WENSVEEN, havacılık tutkusunu ve kariyerini anlatarak konuşmasına başladı. Havacılıkta büyük krizlerin aslında en büyük fırsat olduğunu belirten ve bunu “crisitunity” gibi özel bir terimle açıklayan konuğumuz, bu krizlerin havacılıktaki yetenek boşluğunun farkedilmesi adına çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Yetenek boşluklarının giderilmesiyle havacılık sektörünün gelişme fırsatı bulduğunu da belirtti. “Havayolları eğitim bütçelerini azalttığında, yetenek boşluğu oluşuyor. Bu da, havayolu firmaları için çalışanlarının sahip olduğu en değerli varlık olduğunu hatırlatıyor. Çalışanlarının geleceklerine yatırım yapmak, havayolu şirketinin yapacağı en önemli yatırım!” diyen Dr. WENSVEEN, havacılık tutkunları için bu endüstride gelişen teknolojileri ve yapay zeka uygulamalarını anlattı. Ayrıca, Dr. WENSVEEN, çevresel düzenlemelerin taşımacılıkta ve taşımacılığın gelişmesinde bir çok zorluğa sebebiyet verdiğini belirtti. Ancak çevreye zarar vermeden de gelişen teknolojiyle ve bu teknolojilerin desteklenmesiyle gelişmenin mümkün olduğunu da söyledi.

Dr. WENSVEEN katılımcıların sorularını cevaplayarak konuşmasını tamamladı. Program, Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Kemal YÜKSEK’in hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Sn. WENSVEEN, Miami Dade College’de Rektör Yardımcılığı görevini sürdürmekte ve burada Akademik Okulların Sürekli Eğitim ve İşgücü Geliştirme Merkezi’nin liderliğini yürütmektedir. Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası kurul ve kuruluşlarla, yabancı hükümetlerin, işletmelerin ve sivil toplum örgütlerinin liderleriyle kurumsal ilişkiler kurmakla görevlidir.

Dr. John WENSVEEN, aynı zamanda Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)’da eğitmenlik yapmaktadır. Ayrıca, havacılık endüstrisinde çok satanlar listesinde yer alan “Air Transportation: A Management Perspective” ve “Wheels Up: Airline Business Plan Development” kitaplarının da yazarıdır. Cardiff Üniversitesi’nde Uluslararası Hava Taşımacılığı ve İşletme alanlarında master ve doktorasını tamamlayan Sayın WENSVEEN, daha sonra Kanada’da bulunan Victoria Üniversitesi’nde Coğrafya ve Ulaştırma Arazisi Kullanım Planlaması üzerine de akademik çalışmalarını devam ettirmiştir. Halen, U.S. Coast Guard’da master geliştirme sertifikası için çalışmalarını sürdürmektedir. Sn. WENSVEEN, Ortaklığımızın İbn Haldun Üniversitesi işbirliğinde ve Airbus sponsorluğunda yürüttüğü “Air Transport Management” Yüksek Lisans Programı’nda “Network, Fleet and Schedule Planning” eğitimi vermektedir.