Haber

YOUR LEARNING HUB

BİLGİYE DOĞRU/TAALKS PROGRAMIMIZDA BU AY PROF. DR. BEKİR KARLIĞA’YI AĞIRLADIK24 Aralık 2018 PazartesiTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Bilgiye Doğru/TAALKS - Turkish Aviation Academy Leading Knowledge Series” programında konuk olarak Birleşmiş Milletler, Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa’yı ağırladı. Program “Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı” temasıyla ivra edildi.

Program Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Müjdat Uludağ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkanımız konuşmasında dünyadaki gelir adaletsizliği, savaşların oluşturduğu tahribat, göçmen sorunu, iklim değişikliği gibi bütün olumsuzluklar düşünüldüğünde son yüzyıllarda dünyaya hakim olan medeniyetin maalesef insanlık için bir umut oluşturamadığını, bununla beraber medeniyetlerin etkileşiminden yeni bir umut beklentisi olduğundan behsetti. Türk Hava Yolları çalışanlarının farklı medeniyetlerle sık temas kurabilme potansiyeli olduğunu, bu sebeple medeniyetlerin etkileşimi hakkında güçlü bir bilgi ve farkındalık içinde olmaları amacı ile bu programı  tertip ettiklerini anlattı.

Programın başında Medeniyet Bilinci Seminerlerinin bir parçası olan, İslam Düşünce dünyasının en büyük filozoflarından biri olan Farabi nin hayatı ve eserlerinden Batı Medeniyetinin nasıl faydalandığını anlatan belgesel izlendi. Prof. Dr. Bekir Karlığa Hoca konuşmasında Medeniyet nedir, hangi şartlarda oluşur kavramlarından, medeniyetler ittifakını oluşturan yapıtaşlarından bahsetti.

Karlığa, konuşmasında Farabi nin yanısıra İbn-i Sina, İbn-i Rüşd gibi alimlerin çalışmalarının insanoğlunun evrensel bilgi birikimine büyük katkıları olduğunu ve Batı Medeniyetinin onlar gibi onlarca İslam düşünürünün çalışmalarından ne denli güçlü etkilendiğini örneklerle aktardı. Bu örneklerle bugün hakim olan Medeniyet algısının sanıldığı gibi belli milletlerin tekelinde olamayacağına değinen Karlığa zaman içinde tekamül etmesi beklenirken bugün dünyaya yön veren ve hakim olan medeniyetin huzuru sağlayamadığından ve bir yenilenme, yeniden değerlendirme zaruriyetinin bu tespitlerden sonra başladığına değindi. Karlığa Hoca ve ekibinin çalışmaları ile oluşturulan, 200 bilim adamının katkılarıyla 16 ülkede çekimleri tamamlanan “Batı’ya Doğru Akan Nehir”, “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen en uzun medeniyet belgeseli olma özelliğini taşıyor.  

Program, konuğumuza hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitiren Sn. Karlığa aynı yıl İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü, Felsefe ve Mantık Asistanı olmuş. 1993 yılında Marmara Üniversitesi’nde Profesör unvanı almış ve İslam Felsefesi Bölümü Başkanlığı görevine getirilmiştir. Sn. Karlığa günümüzde Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.