Haber

YOUR LEARNING HUB

BARIŞ KARTALI UÇAKLARININ SONUNCUSU ‘BATI’ TESLİM EDİLDİ10 Aralık 2015 PerşembeBarış Kartalı Projesi kapsamında Türk Hava Kuvvetleri filosuna dahil edilen Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) Uçaklarının sonuncusu, TC Milli Savunma Bakanlığı tarafından Boeing’ten 09 Aralık 2015 tarihinde TAI tesislerinde gerçekleştirilen bir törenle teslim alındı.

Projenin hayata geçirilmesi ile Türk Hava Kuvvetleri filosuna toplamda dört adet HİK Uçağı ile bir yer alıcı sistemi dahil edilmiş oldu. TC Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türk Hava Kuvvetleri adına Boeing IDS firmasından satın alınan bu uçakların ilki, 2014 Şubat ayında teslim alınarak uçuşlarına başlayan KUZEY isimli uçak olurken, GÜNEY ismindeki ikinci uçak Mayıs 2014, DOĞU ismindeki üçüncü uçak ise Eylül 2014 tarihinde filoya katıldı. Son uçak olan BATI’nın 9 Aralık 2015 tarihinde TAI tesislerinde törenle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesiyle ise, proje çerçevesinde oluşturulması planlanan filo tamamlanmış oldu. BATI isimli uçağın diğer uçaklardan önemli bir farkı bulunuyor; o da güncellenmiş yer ve hava yazılımına sahip olması. Bu özellik yakın dönemde, filoda yer alan diğer uçaklara da eklenecek.

Barış Kartalı Projesi ile dünya standartlarında ileri havadan gözetim sistemine sahip olan Türkiye, bölgesinde HİK kabiliyetine sahip tek ülke oldu. Projeyi Türk Hava Yolları adına takip eden ve yöneten Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin desteğiyle eğitim, saha, mühendislik, lojistik ve uçak bakım alanlarında destek sağlıyor.

Barış Kartalı Projesi için meydana getirilen filo, uçakların amaca uygun kullanımlarının sağlanması amacıyla, Türk Hava Yolları’nda da çok sayıda mevcut olan Boeing 737-700 ve Boeing 737-800 tipi uçakların dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Bu doğrultuda, Boeing 737-700 tipi uçakların güçlendirilmiş gövdeleri kullanılırken, Boeing 737-800 tipi uçakların ise kuyruk ve iniş takımlarından faydalanıldı. Tüm bu dönüştürme işlemleri TAI tesislerinde gerçekleştirildi. Yer alıcı sistemleri ile Hava Kuvvetleri uçakları arasındaki veri alışverişini ve haberleşmeyi sağlayan bütün yazılımlar ise HAVELSAN yazılım mühendisleri tarafından hazırlandı.

Havadan İhbar ve Kontrol Uçaklarını diğer AWACS uçaklarından ayıran en önemli temel özellik, uçağın üzerine monte edilmiş olan MESA radarı. Bu radar sayesinde uçaklar, yüksek irtifadan (10.000m) yaklaşık 350 km alanı tarayarak aynı anda 1.500 hedefi tespit edilebilme, dağ ve vadi engebelerinden etkilenmeden, bu hedeflerin hangilerinin dost, hangilerinin düşman olduğunu hataya mahal bırakmaksızın algılayabilme yeteneğine sahip. Yakıt ikmalini havada yaparak 20 saate kadar kalabilen bu uçaklar, son zamanlarda artan terör olayları ve Suriye krizi nedeniyle doğu ve güney sınırlarımızda 7/24 görev yaparak bütün istihbarat bilgilerini gerekli mercilere anlık olarak iletmektedirler.