Haber

YOUR LEARNING HUB

BARIŞ KARTALI PROJESİ UZATMA SÜRESİ ANLAŞMASI İMZALANDI25 Temmuz 2013 PerşembeTürk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nin, Barış Kartalı Projesi kapsamında 2004 yılında Boeing firmasının bir alt yüklenicisi olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığına (HvKK)  bakım eğitimleri, uçuş eğitimleri, mühendislik ve saha desteği ve diğer lojistik destekleri sağlamak üzere 25 Temmuz 2013 tarihinde imzaladığı sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve HvKK’nın talebi üzerine yenilerek iki yıllık garanti süresi beş yıla çıkarılmıştır.

Beş yıllık garanti süresi boyunca Türk Hava Yolları ile THY Teknik A.Ş., HvKK personeline bakım eğitimi, uçuş eğitimi ve mühendis ve teknisyen saha hizmeti (FSR) vereceklerdir. İlk uçağın teslimatı 31 Ocak 2014 tarihinde, ikinci ve üçüncü uçağın teslimatı ise 2014 yılının Nisan ve Ağustos aylarında yapılacaktır. Son uçağın ise yazılım güncellemesinin yapılmasının ardından 2015 Temmuz’unda yapılması planlanmaktadır.

THY Teknik A.Ş., teslim edilecek olan dört adet havadan erken ihbar ve kontrol (HİK) uçağının C ve D ağır bakımlarını ve hafif komponent bakımlarını İstanbul’da gerçekleştirecektir. HİK uçakları üzerinde bulunan elektronik mission sistemlerin bakımı da THY Teknik A.Ş.’nin görevleri arasındadır.

Barış Kartalı uçakları; Türk Hava Yolları’nda çoğunlukla mevcut olan Boeing 737-700 uçaklarının güçlendirilmiş gövdesiyle, Boeing 737-800 uçaklarının kuyruk ve iniş takımlarını kullanan, hâlihazırda mevcut olan AWACS uçaklarından daha gelişmiş elektronik cihazlara sahip uçaklardır. Havada on saat kalabilme özelliğine sahip bu uçaklara havadan yakıt ikmali yapılabilmektedir. Uçaklar ayrıca, çok yüksek irtifadan uçabilme ve yerdeki dost ve düşman hedefleri ayırt edebilme yeteneğine sahiptir.

İlk uçak teslimatını müteakiben Konya’da 4 FSR, 1 bakım planlayıcısı, 2 mühendis ve 1 de ST&E destek elemanı görev yapacaktır. 2 FSR ve 6 mühendis de İstanbul’da yedek olarak bekletilecektir. Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi teknik eğitmenlerinden fark kursları almış beş teknik eğitmen belirli aralıklarla HvKK teknik personeline Konya’da eğitim verecektir.