AIR NAMIBIA İLE İLİŞKİLER EĞİTİM PROJELERİYLE GELİŞİYOR13 Şubat 2015 CumaNamibia Cumhuriyetinin ulusal havayolu şirketi olan Air Namibia, 13 Şubat 2015 tarihinde Akademimizi ziyaret etti. Şirketin CEO’su Rene GSPONER, 5 kişiden oluşan ekibi ile Akademi Başkanı Doç. Dr. Kemal YÜKSEK tarafından ağırlandı.


Türk Hava Yolları ile Air Namibia arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüşmeler geçen yıl başlatılmış, yolcu sayısının ve hava kargo trafiğinin arttırılması hedefi doğrultusunda bir ticaret anlaşması imzalanmıştı. Dönüm noktası niteliğindeki bu anlaşmanın bir diğer amacı ise, Avrupa’nın en iyi havayolu olan Türk Havayolları’nın tecrübelerini Air Namibia ile paylaşmasına zemin hazırlayacak benchmarking çalışmalarının hayata geçirilmesi idi.  


İki tarafın işbirliğinde yürütülen çalışmalarda, üzerinde durulan en önemli konulardan bir tanesi de havacılık eğitimleri. Eğitim alanında hayata geçirilecek projelerin başlatılması amacıyla gerçekleştirilen ziyaret, Air Namibia’nın Akademimizi daha yakından tanımasına ve taleplerini iletmesine olanak sağladı. Özellikle son iki yılda, e-learning, uzaktan eğitim gibi bilgisayar destekli eğitimler alanında büyük ölçüde gelişme gösteren Akademi’nin Başkanı Sn. YÜKSEK, Air Namibia’nın gelişimi için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.  


Görüşmeler sırasında konuklara Akademi ve hizmetlerinin tanıtımı, sunum ve videolar eşliğinde yapılan detaylı açıklamalarla sağlandı. Eğitim kaynaklarının etkin kullanımından sertifikasyon sistemine kadar eğitim süreçlerine yönelik birçok konuda bilgi paylaşımı sağlandı. Aynı zamanda, Akademi’nin en önemli hizmetlerinden olan IATA onaylı eğitimleri, alanında dünyaca tanınmış eğitmenler tarafından verilen Hava Taşımacılığı Yönetimi Master Programı, Uçuş Korkusunu Yenme Programı, Liderlik Okulu gibi program ve projelerine ilişkin bilgiler aktarıldı. Konukların tüm sorularının yanıt bulduğu görüşmeler, e-learning eğitimlerinin profesyonel bir ekip tarafından yapılandırıldığı Akademi stüdyosuna gerçekleştirilen ziyaret ile son buldu.


İmzalanacak anlaşma sonrasında yürütülecek çalışmalarla, Air Namibia çalışanlarının Akademi tarafından verilen eğitim hizmetlerinden yararlanması ön görülüyor. Ayrıca Akademi, Airbus A319-100 ve A330-200 uçak tiplerinden oluşan filoya sahip firmaya, kendi eğitim sistemini oluşturması amacıyla da gerekli desteği sağlayacak. Bu sayede yetiştirilecek olan insan kaynağı ile taraflar, iki ülkenin sivil havacılığının gelişimine destek sağlamayı hedefliyor.