“SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ FARKINDALIK EĞİTİMİ” GERÇEKLEŞTİ...17 Şubat 2017 CumaTürk Hava Yolları çatısı altında görev yapan yurtdışı istasyon yöneticilerinin ulusal ve uluslararası düzenlemeler, uyumluluk izleme gibi konularda bilgi sahibi olması ve bu sayede sivil havacılığın yasadışı eylemlerden korunmasına katkıda bulunabilmesi hedefi doğrultusunda “Sivil Havacılık Güvenliği Farkındalık Eğitimi” tasarlandı. İlki Ocak 2017’de verilen eğitimin ikincisi 15-16 Şubat 2017 tarihlerinde, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nin 15 Temmuz Amfisi’nde gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış törenine, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Sn. Bilal EKŞİ, Havacılık Akademisi Başkanı Sn. Kemal YÜKSEK, Güvenlik Başkanı Sn. Gökhan DÖRTKOL, Yer İşletme Başkanı  Sn. Ali AYKANAT ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havacılık Güvenliği Daire Başkanı Sn. Serdar KARABULUT iştirak etti.

Eğitim programı hakkında bilgiler veren ve yurtdışı istasyon yöneticilerinden güvenlik konusunda beklentilerini dile getiren Türk Hava Yolları Genel Müdürü Sn. Bilal EKŞİ sözlerini: “Güvenlik uygulamaları uçağın teknik emniyeti gibi dikkate alınması gereken önemli bir husus. Güven kontrole mani değildir, tabi ki herkese güveniyoruz ama bu çevremize dikkat etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bu eğitimdeki teorik bilgileri ve uygulamaları dikkatle dinleyip notlarınıza almanız ve sonrasında Atatürk Havalimanı’nda bu uygulamaları yerinde görüp bolca soru sormanız gerekiyor. Bu yüzden sizlerin birinci görevi size verilen bu eğitimler ile uçağın güvenli bir şekilde uçuşa verilmesini ve ikinci olarak ise uçağın zamanında kalkmasını sağlamak olacaktır.” şeklinde dile getirdi.

Eğitim, Sn. Serdar KARABULUT’un sunumu ile devam etti. Birinci gün teorik ders anlatımıyla gerçekleşen eğitim, ikinci gününde Atatürk Havalimanı’nda verilen pratik uygulamalarla son buldu.